veverka.euJohn Irving: Pravidla moštárny

Název: Pravidla moštárny (The Cider House Rules)
Autor: John Irving
Překlad: Miroslav Košťál
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2005
Žánr: realistický román

Životopis autora

Irving se narodil 2. března 1942 v Exeteru, ve státě New Hampshire, za neobvyklých okolností, které později velmi ovlivnily zápletky několika jeho románů: narodil se jako nemanželské dítě (jeho původní jméno bylo John Winslow) jeho matce Helen, dědičce rodu Winslow, jedné z nejstarších a nejvýznamnějších rodin Nové Anglie, protože odmítala, aby John poznal svého pravého otce, profesora ruských dějin. Helen Winslow si později vzala Collina F.N.Irvinga, učitele na prestižní Phillips Exeter Academy. Poté, co John Winslow přijal příjmení svého adoptivního otce, se tak stal Johnem Irvingem. Až do roku 2000 nikdy nehledal svého pravého otce. V r. 2001 se dozvěděl, že má nevlastního bratra z druhého manželství svého biologického otce.

Charakteristika hlavních postav

  • Homer Wells - sirotek, který se v St. Cloud’s narodil, v žádné z rodin, které ho adoptovaly, nakonec nevydrží a jeho domovem se stává sirotčinec, dr. Larch ho později vyučuje svému řemeslu (tak, aby byl užitečný); nakonec po dr. Larchovi zaujme v sirotčinci místo
  • Wilbur Larch - doktor, ktery v St. Cloud’s provádí potraty (ne úplně legálně, ale říká, že matka má právo si vybrat, jestli chce dítě přivést na svět nebo ne) a vede sirotčinec společně se dvěma sestrami, které ho mají rády (Edna a Angela)

Charakteristika prostředí

Děj se odehrává v sirotčinci St. Cloud’s a jeho okolí, později v jablečném sadě v Ocean View.

Stručný děj

Román začíná v sirotčinci v malém městečku St. Cloud’s, kde se dr. Larch s pomocí sestry Angely a sestry Edny stará o sirotky, porody i o tehdy zakázané potraty - boží i ďáblovo dílo. Život v sirotčinci plyne poklidným, neměnným tempem - každý večer dr. Larch předčítá sirotkům z Nadějných vyhlídek nebo Davida Copperfielda a přeje dobrou noc stejnými slovy.

Jedním ze sirotků je i Homer Wells. Když se ho Larch pokusí čtyřikrát neúspěšné adoptovat, rozhodne se Homera vyučit porodnictví a základům medicíny jako svého nástupce. Homer ale odmítá dělat potraty, protože věří, že i plod má duši.

Do St. Cloud’s přijíždí mladý pár Candy a Wally z města Cape Kenneth. Candy je těhotná, ale protože jsou s Wallym ještě příliš mladí, nechce si dítě ponechat. Dr. Larch v tomto milém páru uvidí příležitost pro Homera a proto chce, aby s nimi odjel na pobřeží. Homer se s oběma spřátelí a začne pracovat v sadařství Ocean View, které patří Wallyho otci, a bydlet ve Wallyho pokoji. Má Wallyho moc rád, ale nedokáže zabránit, aby se do Candy nezamiloval. Když pak vypukne 2. světová válka, Wally se stane pilotem, zatímco Homer zůstává s Wallyho matkou Olive Worthingtonovou v sadařství, protože Dr. Larch ve snaze Homera před válkou ochránit zfalšoval jeho lékařské záznamy, které tvrdí, že má srdeční vadu.

Wally je potom sestřelen a pohřešován. Candy a Homer už nedoufají, že by žil a sblíží se ještě víc. Netroufají se ale přiznat svému okolí. Candy porodí syna Angela, když je zastihne zpráva, že Wally je živý. Všichni tři se vrací zpět do sadařství a tvrdí, že Homer adoptoval jednoho ze sirotků. Candy si pak vezme Wallyho.

Homer zatím žije dál spokojeně v sadařství spolu s Angelem, Wallym a Candy jako jedna rodina. Když je Angelovi patnáct, přijíždí do Ocean View, tak jako každý rok, parta černých česáčů v čele s p. Rosem.

Ukáže se, že pan Rose ji bije a navíc je mladá Rose znovu těhotná. Angel žádá otce o radu, a ten chce poslat Rose do St. Cloud’s. Jenže zjišťuje, že dr. Larch zemřel, díky své zálibě v éteru a tak musí provést potrat sám Homer. Ke všemu ještě zjistí, že otcem Roseina dítěte je p. Rose. Rose po potratu zmizí, ale ještě předtím pobodá svého otce.

Homer přijme svou novou identitu, kterou pro něj vytvořil Dr. Larch a odjíždí do St. Cloud’s jako dr. Fuzzy Stone. Než odjede odhalí spolu s Candy Anglovi a Wallymu pravdu.

Umělecké a kompoziční prostředky

Autor vypráví knihu nezúčastněně z pohledu třetí osoby (-er). Kniha má i upravené filmové zpracování.